Kendrick Lamar Historia e Fëmijërisë Plus Faktet e Biografisë së Untold

Kendrick Lamar Historia e Fëmijërisë Plus Faktet e Biografisë së Untold. Kredi për News24 dhe RollingStone
Kendrick Lamar Historia e Fëmijërisë Plus Faktet e Biografisë së Untold. Kredi për News24 dhe RollingStone

Azhurnimi i fundit në

CB paraqet historinë e plotë të një rapper amerikan me pseudonimin "K-Dot". Historia jonë e Fëmijërisë Kendrick Lamar plus Faktet e Biografisë së Untold ju sjell një përmbledhje të plotë të ngjarjeve të dukshme nga koha e fëmijërisë së tij deri më sot.

Jeta dhe ngritja e Kendrick Lamar.
Jeta dhe ngritja e Kendrick Lamar. Kredia e imazhit: Rollingstone, Pinterest dhe argëtuese

Analiza përfshin jetën e tij të hershme, sfondin e familjes, historinë e jetës para famës, ngjalljen e famës, jetën e marrëdhënieve, jetën personale, faktet e familjes, mënyrën e jetesës dhe fakte të tjera pak të njohura rreth tij.

Po, të gjithë e dinë ai është një nga artistët më të suksesshëm të hip hopit. Sidoqoftë, vetëm disa e konsiderojnë biografinë e Kendrick Lamar e cila është mjaft interesante. Tani, pa ado më tej, le të fillojmë.

Kendrick Lamar Historia e Fëmijërisë Plus Fakte Biografia e Untold: Historia e jetës së hershme dhe familjes

Rapper Kendrick Lamar Duckworth lindi në ditën 17th të Qershorit 1987 në Compton, në Kaliforni Sh.B.A. Ai ishte i pari nga fëmijët 4 i lindur nënës së tij, Paula Oliver dhe babait të tij, Kenny Duckworth.

Megjithëse Lamar lindi dhe u rrit në Compton, një qytet i famshëm për mbarështimin e më shumë bandave, sesa reperët, ai u rrit si një shtetas përgjegjës amerikan për etninë e zezë me rrënjë afro-amerikane.

Kendrick Lamar - foto me nënën e tij - u rrit në Compton në Carlifornia, SH.B.A.
Kendrick Lamar - foto me nënën e tij - u rrit në Compton në Kaliforni, Sh.B.A. Kredia e Imazhit: Rollingstone.

Duke u rritur në Compton së bashku me motrën e tij Kayla dhe dy vëllezërit më të vegjël, Lamar ishte një fëmijë i mirë në një qytet famëkeq, ku abuzimi i drogës dhe luftërat e bandave ishin normat e 1900. Sidoqoftë, ai nuk kishte një kockë të vetme agresioni në të dhe belbëzoi për pjesën më të mirë të viteve të tij formuese.

Kendrick Lamar Historia e Fëmijërisë Plus Fakte Biografia e Untold: Edukimi dhe krijimi i karrierës

Lamar ndoqi shkollën fillore McNair në Compton përpara se të shkonte në Qendrën e Mësimit Vanguard - gjithashtu në Compton - për arsimin e shkollës së mesme. Ndërsa ishte në Vanguard Learning Center, Lamar luajti basketboll dhe ëndërroi ta bënte atë në NBA. Sidoqoftë, gjetja e basketbollit në listën e detyrave të Lamarit u bë e ngjashme me kërkimin e kunjave në shina, pasi një mësues anglez i quajtur Z. Inge e futi atë në poezi.

Kendrick Lamar Filloi duke shkruar tekste nga shkolla e mesme.
Kendrick Lamar Filloi duke shkruar tekste nga shkolla e mesme. Kredia e imazhit: Qesnaps dhe Pinterest.

Pas kësaj, Lamar vallëzoi stilolapsin në letër duke shkruar poema narrative që metamorfozonin në vargje. Ai vazhdoi të angazhojë pasionin e tij për të shkruar edhe ndërsa studion në Centennial High School Compton, ku pajtimi i tij i përparësisë së njëkohshme për akademikët e pa atë të bëhej një student i drejtpërdrejtë A -.

Kendrick Lamar Historia e Fëmijërisë Plus Fakte Biografia e Untold: Jeta e hershme e karrierës

Pas mbarimit të shkollës së mesme, Lamar flirtoi me idenë për të ndjekur kolegj, por ai tashmë ishte investuar shumë në prodhimin e përzierjeve. Përzierja e parë e Lamarit me titullin "Shefi i ri i Niggës me Akord" u lëshua nën emrin skenik K-Dot dhe vazhdoi të jetë një projekt i suksesshëm që jo vetëm që e bëri atë të popullarizuar me vendasit e Compton, por i shkroi atij një kontratë regjistrimi me Top Dawg Entertainment ( TDE).

Kendrick Lamar ishte 16 vjeç, kur lëshoi ​​përzierjen e tij të parë nën emrin skenik K-Dot.
Kendrick Lamar ishte 16 vjeç, kur lëshoi ​​përzierjen e tij të parë nën emrin skenik K-Dot. Kredia e imazhit: në drejtim të këndit.

Aktivitetet pasuese të karrierës së hershme e panë Lamar të forcojë "fëmijën e tij të ri në statusin e bllokut" duke punuar së bashku me reperët si Jay Rock dhe Ya Boy. Ai madje mori reperin The Game për ta shfaqur atë në 'The Cypha' dhe vazhdoi të marrë mixtape-in ​​e tij të ardhshëm "C4" të shfaqur në Lil Wayne 'Carter 111 LP'.

Kendrick Lamar Historia e Fëmijërisë Plus Fakte Biografia e Untold: Rruga për famë histori

Pasi të kishte marrë të gjitha kutitë e vëmendjes që ai porositi të merrte në pragun e tij, pyetja në çdo buzë të tifozëve u bë "Kur do të lëshojë Lamari një album"? Duke u përgjigjur, Lamar lëshoi ​​një përzierje tjetër, të titulluar "Shumë e përkushtuar", duke krijuar një përshtypje se ai ishte i lidhur për të lëshuar vetëm përzierje.

Kendrick Lamar Mbuluar shumë mbulesë mixtape.
Mbulesa përzierëse e Kendrick Lamar "Shumë e përkushtuar". Kredia e figurës: Pinterest.

Kur Lamar përfundimisht lëshoi ​​albumin e tij të parë në studio "Seksioni.80" në 2011, ai arriti kulmin në pozicionin 13th në tabelën e kartonit 200. Pavarësisht, ai qëndroi aktiv në industri dhe u lirua nga partneri me Windows Phone në krijimin e një kënge origjinale të titulluar "Cloud 10" si dhe të bashkëpunojë me disa artistë të shquar të hip hopit, përfshirë Busta Rhymes, Snoop Dogg dhe Lojë.

Kendrick Lamar Historia e Fëmijërisë Plus Fakte Biografia e Untold: Ngritja e famës

Një vit më vonë në 2012, Lamar regjistroi përparimin e tij të parë me publikimin e albumit të tij të dytë në studio "fëmijë i mirë, qyteti mAAd" i cili debutoi në numrin dy në SH.B.A., shiti mbi 242,100 kopje në javën e tij të parë dhe më vonë u nominua për prestigjioz Mimi Grammy.

Me shpejtësi përpara, Lamar është një artist i vlerësuar në mënyrë kritike dhe tregtare që ka vetëm albume 4 me të fundit "Damn" (2017). Ai gjithashtu ka fituar jo më pak se çmimet 13 Grammy në kohën e shkrimit. Pjesa tjetër, siç thonë ata, është histori.

Kendrick Lamar ka fituar rreth 13 ammimin Grammy në kohën e shkrimit.
Kendrick Lamar ka fituar rreth 13 ammimin Grammy në kohën e shkrimit. Kredia e figurës: Billboard.
Kendrick Lamar Historia e Fëmijërisë Plus Fakte Biografia e Untold: Faktet e lidhjes së jetës

Me mbi një dekadë të kaluar në industrinë e muzikës, Lamar mund të konsiderohet si një jo-konformist i plotë, jo për pikëpamjet e tij politike, por në mënyrën si ai menaxhon jetën e tij të dashurisë në kundërshtim me normën në kulturën pop. Analiza e historisë së datimit të reperit zbulon se ai ka qenë vetëm me një grua - Whitney Alfrod të cilën e takoi gjatë ditëve të shkollës së mesme.

Kendrick Lamar me të fejuarën e tij Whitney Alfrod
Kendrick Lamar me të fejuarën e tij Whitney Alford. Kredia e figurës: Vibe.

Dashamirët që kurrë nuk e humbën kontaktin gjatë ecjes së gjatë të Lamarit për përparime muzikore u fejuan në Prill 2015 dhe kanë një vajzë së bashku në korrik 2019. Nuk do të kalonte shumë kohë që dueti të martohej pasi ata tashmë kanë një fëmijë për të çimentuar lidhjen e tyre.

Kendrick Lamar Historia e Fëmijërisë Plus Fakte Biografia e Untold: Faktet e Jetës Familjare

Sa i përket jetës familjare të Kendrick Lamar, ai vjen nga një sfond i klasës më të ulët familjare. Ne paraqesim fakte për anëtarët e familjes së tij.

Rreth babait të Kendrick Lamar: Kenny Duckworth është babai i Lamarit. Ai ishte martuar me nënën e Lamarit para vitit 1984 dhe jetoi me të në Chicago. Ndërsa ishte në agoikago, Kenny u rrotullua me një bandë rruge në South Side të njohur si Gangster Disciples përpara se të transferohej me gruan e tij në Compton, ku Lamar lindi tre vjet më vonë. Babai mbështetës që dikur punonte në KFC e do Lamarin dhe ishte i pranishëm në një numër të momenteve të paharrueshme të reperit duke përfshirë edhe mbajtjen e një Lamari të 8-vjeçarit mbi supe për të parë Dr Dre dhe 2pac xhiruar videon për dashurinë në Kaliforni në Compton.

Për nënën e Kendrick Lamar: Paula Oliver është nëna e Lamarit. Ajo punoi në McDonald's gjatë jetës së hershme të Lamarit dhe kurrë nuk humbi duke e ndjekur atë në shtëpi nga shkolla. Paula është personi më i afërt me zemrën e Lamarit dhe ka kujtime të gjalla për kukullat e tij të fëmijërisë. Mjafton të theksohet se nëna e katër fëmijëve është gjithçka pozitive për Lamarin, përfshirë edhe të qenit tifoz i tij më i madh teksa e dërgoi një nga mesazhet më të përzemërta pas botimit të albumit të tij të katërt "Damn" (2017).

Fëmijëria Foto e Kendrick Lama me mamanë e tij Paula.
Fëmijëria Foto e Kendrick Lama me mamanë e tij Paula. Kredia e figurës: Rollingstone.

Për motrën e Kendrick Lamar: Lamar ka dy vëllezër më të vegjël si dhe një motër më të vogël. Nuk dihet shumë për Duckworths më të ri në kohën e shkrimit përveç motrës më të vogël të Lamarit, Kayla Duckworth, e cila ishte nënë e dy fëmijëve në vitet 17. Kayla lindi fëmijën e saj të parë në moshën 13 ndërsa fëmija i dytë erdhi 4 vite më vonë. Me mbështetjen e Lamarit dhe prindërve të saj, Kayla u ngrit mbi kufizimet e lindjes së hershme dhe u diplomua në shkollën e mesme në 2017 në kënaqësinë e Lamar që i bleu asaj një 2017 Toyota Camry.

Kendrick Lamar bleu një Car Camry 2017 për Kayla Duckworth për të festuar gradualitetin e saj nga shkolla e mesme.
Kendrick Lamar bleu një 2017 Toyota Camry Car për motrën e tij Kayla Duckworth për të festuar diplomimin e saj nga shkolla e mesme. Kredia e imazhit: Informationng.

Për të afërmit e Kendrick Lamar: Duke u larguar nga familja e menjëhershme e Lamarit, nuk ka të dhëna në dispozicion të gjyshërve të tij të nënës, si dhe gjyshit dhe gjyshit të tij atëror. Për më tepër, dihet pak për xhaxhallarët, hallat, nipërit dhe mbesat e Lamarit ndërsa kushërirat e tij nuk janë identifikuar në ngjarje të dukshme të jetës së tij të hershme deri më sot.

Kendrick Lamar Historia e Fëmijërisë Plus Fakte Biografia e Untold: Faktet personale të jetës

Duke vazhduar më tej personalitetin e Lamarit, ai ka një personalitet të mrekullueshëm që ndërthur aftësitë shumë produktive të individëve që zotërojnë cilësi ose tipare jo të huaja për shenjën e Zodiacit të Binjakëve.

Aq më tepër, Lamar është introspektiv, në mënyrë emocionalisht në mendje, krijues dhe rrallë zbulon detaje rreth jetës së tij personale dhe private. Hobi dhe interesat e tij përfshijnë të luajnë basketboll, të kalojnë kohë me familjen dhe miqtë e tij, si dhe të shikojnë filma.

Kendrick Lamar e do basketbollin dhe e luan sportin si një aktivitet kalim kohe.
Kendrick Lamar e do basketbollin dhe e luan sportin si një aktivitet kalim kohe. Kredia e imazhit: XXLMAG.
Kendrick Lamar Historia e Fëmijërisë Plus Fakte Biografia e Untold: Fakte të jetesës

Duke folur për stilin e jetës së Lamar, ai ka një vlerë neto të vlerësuar $ 45 $ në kohën e shkrimit. Rezultatet nga analiza e përbërësve që përbëjnë pasurinë e shpejtë të Lamar zbulon se ai fiton shumë në të ardhurat nga muzika dhe miratimet.

Si i tillë, reperi ka pasuri që bërtasin luksoze rreth tij përfshirë shtëpi prej 4.2 milion dollarësh në Compton California. Rezidenca ka pemë ngjitje, një pishinë rrjedh, si dhe tipare të tjera relaksuese. Ai gjithashtu ka hapësirë ​​të mjaftueshme parkimi për koleksionin e makinave Lamar e cila krenohet me udhëtime si Ferrari, Range Rover dhe Chevrolet.

Një pamje seksionale e shtëpisë së Kendrick Lamar në Compton California.
Një pamje seksionale e shtëpisë së Kendrick Lamar në Compton California. Kredia e imazhit: Legit.
Kendrick Lamar Historia e Fëmijërisë Plus Fakte Biografia e Untold: Fakte të patreguara

Për t’i dhënë fund historisë sonë interesante të fëmijërisë Kendrick Lamar dhe bio, këtu janë disa fakte më pak të njohura në lidhje me reperin.

Kuptimi i emrit: "Kendrick Lamar" nuk është një emër i mirë, por i vërtetë që përkthehet përkatësisht "kampion i madh" (Kendrick) dhe "i detit" (Lamar). Përveç kësaj, Kendrick është i popullarizuar në Highland Scots ndërsa Lamar ka origjinë frëngjisht-normë.

Feja: Lamar është një kristain dhe një i përkushtuar në të. Ai kurrë nuk guxon të flasë për besimin e tij, si gjatë intervistave ashtu edhe gjatë kohës së rrahjeve. Ai e krediton Zotin për ngritjen e tij të shkëlqyeshme dhe për ruajtjen e tij nga nënçmimi moral që goditi Compton në 1990s.

Kendrick Lamar është një Christain dhe kurrë nuk pushon së komunikuari besimin e tij te Zoti.
Kendrick Lamar është një Christain dhe kurrë nuk pushon së komunikuari besimin e tij te Zoti. Kredia e figurës: Twitter.

Pirja dhe pirja e duhanit: A e dini se Lamar kishte pirë duhan kanabis para se të merrte vendimin të fillonte zakonin. As ai nuk i jepet të pijë sepse ai piu më shumë se sa duhet për një jetë gjatë adoleshencës së tij.

Tattoos: Reperi nuk është i madh në tatuazhe. Para se të ngrihej në famë, ai kishte një tatuazh në të djathtën e tij ku shkruhej "Hustle like you were thyen". Arti i trupit zgjati deri në maj 2019 kur e mbuloi atë me art të ri. Në të vërtetë, ai ka bërë sa duhet për të qenë të sigurt se nuk do të prishej kurrë.

Kendrick Lamar vjetër tatuazh i ri.
Kendrick Lamar vjetër tatuazh i ri. Kredia e imazhit: Instagram.

KONTROLLI I FAKTIT: Faleminderit për readiKëngën tonë Kendrick Lamar Historia e fëmijërisë dhe fakte të patreguara të biografisë. në biografi e fëmijërisë, ne përpiqemi për saktësi dhe drejtësi. Nëse shihni diçka që nuk duket e drejtë në këtë artikull, ju lutem vendosni komentin tuaj ose na kontaktoni!

Duke u ngarkuar ...

LERË NJË PËRGJIGJE

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu